МУБИС-ийн биеийн тамирын бус ангийн оюутнуудын хурдны чанарт хийсэн судалгаа

Хэвлэлийн нэр: Дадлагажуулагч багш Ph.DС.Туулын хамт Монгол улсын баг, тамирчид олимпийн наадамд оролцож эхэлсний 50 жилийн ойд зориулсан олон улсын эрдэм шинжилгээний онол практикийн бага хурлын илтгэлийн эмхтгэлд

Зохиогч:  Г. Болортулга

Хамтран зохиогч: [С. Туул:08.PED270]

Хэвлүүлсэн огноо: 2014-10-30

Хуудас дугаар: 91-92

Өгүүллийн хураангуй:

Abstract: Degradation and decrease of physical condition and development of modern students and youth becoming one of the priorities.

Thus this speed characteristics study was conducted at Mongolia State University of Education among junior (1st year) students comparing results of 2010-2013 studies. The study results show drastic decrease of speed characteristics of 17-18 age group.

Thus, it is necessary to create proper conditions for active training by increasing the time for the physical training classes and capacity of gymnasiums.

Түлхүүр үг: Бие бялдрын бэлтгэлжилт, хурд, бие махбоди, биеийн бялдрын чанар, чадвар, бие бялдрын соёл

Удиртгал

Орчин үед  хүн төрөлхтөний амьдралын хэв шинж өөрчлөгдсөөр байгаа бөгөөд нийт хүн амын 60-70% нь хөдөлгөөний дутагдалд орж, илүүдэл жин, суурь өвчнүүд зонхилох хувийг эзэлж байна. Нийгэм эдийн засаг, техник технологийн дэвшил нь хүмүүсийн бие махбодид сөргөөр нөлөөлж байгаа нь судалгааны явцад ажиглагдсаар байна.

Ард иргэд, залуучуудын бие бялдрын бэлтгэлжилт, төлөвшилт

Өгүүллийн төрөл: ЭШХ-ын эмхэтгэлд өгүүллийн хураангуй

Өгүүллийн зэрэглэл: Дотоод

Түлхүүр үг: #бие бялдрын соёл #биеийн бялдрын чанар #чадвар #Бие бялдрын бэлтгэлжилт #бие махбоди #хурд